Објављено дана Оставите коментар

Покретне вештине код деце

Pokretne veštine, veštine mrdanja, igra, sportnac

Игра је основно средство у развијању појединачних чула које су предуслов за извршавање многих задатака који ће бити пред њима током живота.

„Знате ли који део игре је мој омиљени? Прилика да играм.“

Mike Singletary – Чувени амерички рагбиста

Вештине су наше научене способности и представљају оно што умемо добро да урадимо. У данашњем друштву често можемо чути поделу на тзв. „меке“ и „тврде“ вештине.

Тврде вештине (техничке) су оне које се стичу кроз школовање, обуке и у већој или мањој мери, сви их савладају. То су заправо базичне вештине попут читања, писања и рачунања о којима се доста зна. Међутим, стручна јавност много више говори о меким вештинама и њиховом значају. Зашто? Зато што у савременом свету који се мења великом брзином, поседовање техничких вештина није једини услов за успех у животу.

Меке вештине нас чине различитим од других, мање или више успешним и срећнијим.

Уколико одговорно волите своје дете, потрудићете се да код њега развијете меке вештине јер ће оне бити кључне за његов развој и способност сналажења и осамостаљивања у животу. У меке вештине спадају:

  • вештине комуникације
  • вештине за сарадњу 
  • вештине активног учења
  • вештине за самоорганизовање 

Као што је познато, човек има најдуже детињство међу свим живим бићима стога психолози и педагози истичу огроман значај периода до 7. године дететовог живота. Сматра се да је то период интензивног буђења, развијања телесних и менталних способности као и темељ развоја и обликовања човека. У том периоду утицај родитеља и породице на дететов развој је највећи. 

Једна од првих вештина које дете савлада јесу покретне или телесне вештине, које ћемо у даљем тексту звати вештине „мрдања“ (wiggle skills). Зашто су вештине „мрдања“ важне?

Дете осећа радост када се креће, скакуће, плеше или трчи. Различите облике кретања дете доживљава као игру. Једина сврха игре за дете је радост која произилази из ње.

Стога је рачуница јасна: дете + кретање + игра = радост.

Свака физичка активност, нарочито у игри, повољно утиче на дететов организам  у целини. У процесу телесне активности развијају се и усавршавају дететове психофизичке способности које су од огромног значаја за дететов живот уопште. Игра је основно средство у развијању појединачних чула које су предуслов за извршавање многих задатака који ће бити пред њима током живота.

У покретним играма развијају се вештине мрдања:

  • Крупна моторика: ходање, трчање, скакање, пењање
  • Физичка спретност, координација: плес, вожња бицикла,  ролера, тротинета
  • Способност сналажења у простору: горе-доле, лево-десно, напред-назад
  • Телесни покрети: покрети при бацању, хватању, гађању, прескакању
  • Стицање искуства у физички безбедном окружењу: путовања, боравак у природи, излети, дечија игралишта

Дакле, ово су вештине које се односе на дело и физичку акцију. Не заборавите да учење о свету у коме  живимо почиње са физичком интеракцијом са њим, а то се најбоље постиже ИГРОМ.

Допустите својој деци да истражују, да се упрљају, пењу, упознају своју околину, посматрају, откривају и на основу стечених искуства уче и доносе закључке. Вештине која деца стичу кроз игру су активно учење, сарадња, толеранција, самоконтрола, али и самосталност у деловању и мишљењу.

Аутор текста Тамара Остојић Грегус, учитељица и аутор сајта www.pripremazaskolu.rs и он-лине курса „Игром до припреме за школу“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *